AHİYAN

Ahilik Kültürünü Tanıtım Sitesi

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür
Anasayfa Haberler IV. Uluslararası Ahilik Sempozyumu

IV. Uluslararası Ahilik Sempozyumu

E-posta Yazdır

IV. Uluslararası Ahilik Sempozyumu

Değerli Bilim İnsanları,

Ahilik, Türk-İslam Medeniyetinin önemli ve incelenmesi gereken müesseselerinden biridir. Orta Çağ İslam dünyasında doğup, büyümesi, gelişmesi, devlet ve toplum hayatını derinden etkilemesi açısından önem arz etmektedir.

Bu öneme binaen Ahi Evran Üniversitesi Rektörlüğü olarak 2017 yılı Ekim ayında “XIII. Yüzyıl Öncesi Ahiliğin Temelleri” başlığıyla düzenlemiş olduğumuz sempozyumun devamı niteliğinde 4-6 Ekim 2018 tarihleri arasında “IV. Uluslararası Ahilik Sempozyumu”nu tertip etmeyi planladık. Sempozyumun amacı “XIII ve XVI. Yüzyıllarda Ahilik” konulu ve 1200-1600 yılları arasını kapsayan, çeşitli konu başlıkları çerçevesinde Ahilik ile ilgili uzman bilim insanları tarafından Ahiliğin akademik bir ortamda tartışılması, çeşitli fikirlerin tespiti ve yeni bilgilerin ortaya çıkmasını sağlamaktır. 

Sempozyumda sunulan bildiriler, Üniversitemiz tarafından “IV. Uluslararası Ahilik Sempozyumu Bildirileri” başlığı altında kitap olarak basılacaktır. Sempozyuma yapacağınız katkılardan dolayı şimdiden teşekkür eder, saygılarımızı sunarız .

Düzenleme Kurulu Adına

Prof. Dr. Ahmet GÖKBEL

Doç. Dr. Ahmet GÜNDÜZ